יחידת לימוד זו מלווה את קריאת הספר: כשמשהו נראה לך עקום – תעשי אותו ישר. הספר מספר את סיפורה של קלרה יונה מילדות ועד לבגרות.

קלרה יונה נולדה בשנת 1959 לאם מעדן שבתימן ולאב מלוב. המשפחה התגוררה ברחוב השומר בקטמון ח' בירושלים. קלרה למדה בבית הספר התיכון "בויאר". הייתה ממקימות/י עמותת "קדמה" בשנת 1993, וניהלה את בית-הספר "קדמה ירושלים" כעשור מ-1994 עד 2013.

הסיפור של קלרה אינו רק הסיפור האישי שלה. זהו סיפורם/ן של ילדות וילדים רבות/ים ממוצא מזרחי, שגדלו בשכונות שנחשבו מוחלשות, ולמדו בבתי ספר יסודיים דלי אמצעים לעומת שכניהם בשכונות המבוססות.

הסיפור של קלרה קורא תיגר על ההסללה ועל אי השוויון בחינוך, מערער על המושגים של שחור ולבן, ומציע אלטרנטיבה ביקורתית לקריאת המציאות של אז, כמו זו של היום.

כתבה את הספר חני מנשה, ילידת ירושלים, שהיתה חברה בצוות בי"ס קדמה ירושלים בין השנים 1997-2009. מורה לעברית וסופרת, חיה בטולוז, צרפת משנת 2009 ועד היום.

יחידת הלימוד יכולה להתאים לתלמידות/י הכיתות הגבוהות בביה"ס היסודי (ה'-ו') ומעלה, וניתן לערוך את ההתאמות הנדרשות לגילאים השונים. נדגיש גם כי הוראת היחידה עונה על לא מעט הישגים נדרשים בחינוך הלשוני לכיתות הגבוהות ביסודי כמו: השתתפות בדיון, פרשנות, חשיבה ביקורתית, איתור פרטים, התבססות על הטקסט, בניית תשובות, הצגת טיעונים ועוד.

מערך זה מלווה במצגת שניתן לעשות בה שימוש בכיתה במהלך השיעור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.