מה גורם לליעד, נער בן 16 מבית שאן, לצאת למאבק על משאב טבע בכל הכוח? 

הסיפור של נחל האסי, הוא לכאורה רק סיפור על נחל. מאבק על מקטע של נחל שאולי לא היינו שומעים/ות עליו בכלל לולא עלה לכותרות. אבל בשביל ליעד וחבריו (וגם בשבילנו), זה סיפור על חלוקה צודקת של משאבים ועל דרישה לצדק.
וזה סיפור של בני ובנות נוער, צעירים וצעירות מבית שאן (ובעקבותיהם ממקומות נוספים בארץ) שיצאו ונאבקו ולימדו אותנו שיעור באקטיביזם. (וזה אפילו לא משנה אם אנחנו מסכימות/ים איתם או לא). 

יחידת הלימוד הבאה נכתבה לקראת יום הצדק החברתי שחל בתאריך 20 בפברואר, אבל היא רלוונטית לכל יום אחר בשנה. ביחידה נכיר את סיפור המאבק ונבחן את עמדתנו ואת ההקשר של הסיפור לנושאים רחבים יותר של חלוקת משאבים וצדק חלוקתי. אנחנו שמחות להגיש לכן/ם אותה בפורמט מערכי שיעור חדש שאנחנו משיקות בגרסת מצגת!!!
מערכי השיעור הללו נועדו להפוך את חווית המשתמש/ת לנעימה יותר, ולהנגיש יותר את החומרים והפעילויות לתלמידות/ים. במקביל מצורפת גם גרסת ה-pdf.
תוכלו להשתמש בפורמט החדש ישירות בשיעור. מקוות שתשתמשו ותהנו!
נשמח מאוד אם תכתבו לנו ותגיבו על יחידה זו – על התוכן ועל הפורמט.

צילום: שלומי מישלי, מתוך אתר פיקיויקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

4 תגובות

 1. הגב

  לעזזל המוסר?!

  המוסרהלא קיים במערך שמוביל חד משמעית לכיוון של צד אחד במקום להציג שני צדדים. פשוא לא חינוכי ולא מוסרי הטיית דעת ברורה

 2. הגב

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאבק לא צודק. יש הבדל בין מקום שגרים בו אנשים בשקט לבין מקום ציבורי. מאבק ביוזמת בלפור שמנסים להטות סגר יום מהכשלון במלחמה בקורונה. צדק אין כאן הטרדה והטרלה יש בגדול

 3. הגב

  תומר ליבנה

  המערך הזה חשוב מאוד ואין ויכוח שאין צדק חלוקתי בארץ, אבל הסוגיה על האסי היא יותר סבוכה מפארק ברעננה או בעפולה. קיבוץ וחיי קהילה קטנה וסגורה, אינם דומים לחיים בעיר. אפשר לבקר את המשמעות של קהילה המתגוררת בתוך גדרות, אך אי אפשר להתעלם מכך שפריצת הגדרות תיפגע במרקם הקהילה. במיוחד שהנחל זורם במרכז הקיבוץ ולא בפאתיו, כמו במקרה של קיבוץ דפנה. המערך אינו מייצר מאזן בין העמדות ואינו מאפשר בחירה, אלא מנחה דרך המאמר לתמיכה בצד מסוים, מבלי באמת להבין את המשמעות של הפתיחה על חיי הקיבוץ. הקושי של ניר דוד הוא לא רק היסטורי, "זכותנו על הקרקע", אלא גם על ההווה של הקהילה שלהם כיום. הצד הזה מוצג מעט בכתבה, הוא לא מוצג במערך.

 4. הגב

  א.ל

  המאבק לשחרור באסי הוא מאבק הכי צודק בארץ . הוא תמצית בעיות של חלוקת משאבי המדינה . משחררי האסי הם מגיעים מכל שכוות האוכלוסיה ועדות ישראל . הקיבוץ מצד שני מפגין ציניות של ניצול לאורך כל השנים. נפגין ונפעל עד לצדק חלוקתי כלפי דור רביעי בארץ