מערך שיעור אקטואלי של עמותת קדמה, מלחמה, קריאת מצב,

בתי ספר רבים חזרו לשגרה, מורים ומורות מצופים לחזור וללמד את תכנית הלימודים ולהכין לבגרויות. עם זאת, אי אפשר "לחזור לשגרה" ולהפסיק לחלוטין את העיסוק במלחמה. המטרה של הפעילויות תחת הכותרת "קריאת מצב – מלחמה" היא להמשיך לדון בסוגיות "חמות" שקשורות למלחמה. בכל פעילות תובא סוגיה אקטואלית והצעה לדיון ערכי המותאם לתיכון. ניתן להקדיש לפעילות כ- 20 דק' כך שתוכל להשתלב בסדר היום הלימודי.

נוהל פתיחה באש וחימוש החברה

בחמישי האחרון (29.11.23) היינו עדות.ים לפיגוע בתחנת אוטובוס ביציאה מירושלים. שני מחבלים חמושים יצאו מרכב והחלו לירות באנשים שהיו בסביבת התחנה. אזרח שהיה בקרבת מקום, חתר למגע וירה באמצעות נשקו האישי במחבלים. שני חיילים שהיו בזירת האירוע זיהו אותו כמחבל נוסף וירו לעברו. יובל דורון קסטלמן, זרק את נשקו, ירד על ברכיו, הסיר את המעיל והרים ידיים. לפי סרטונים המתעדים את האירוע, החייל המשיך לירות בו גם כשלא היווה סיכון לסביבתו. הסיפור שאירע מעלה שוב את סוגיית נוהל הפתיחה באש, אל מול קולות בחברה ובצה"ל הקוראים לחיילים לירות על מנת להרוג ולמנוע ממחבלים לשבת בכלא.

אלימות נגד נשים במלחמה

ביום שבת הקרוב, ה- 25  בנובמבר יחול יום המאבק הבין-לאומי למניעת אלימות נגד נשים 2023. נשים בכל רחבי העולם הן קורבנות לאונס, לאלימות במשפחה, להטרדה מינית ולעוד סוגים של אלימות נגד נשים. יום זה נקבע על ידי העצרת הכללית של האו"ם בשנת 1999 במטרה לעורר מודעות לנושא, להגביר חקיקה והענשה הולמת. הצורך ביום להעלאת המודעות נובע מכך שלרוב הנתונים האמיתיים אודות היקף האלימות נגד נשים אינם ידועים לציבור, בחלקם אף אינם מדווחים לרשויות.

הנושא של אלימות נגד נשים הוא אקטואלי לצערנו בכל יום מימות השנה. המלחמה מספקת לנו אפשרות לדון בו עם התלמידות.ים בהיבט של הקשר בין מלחמה לפגיעה (בעיקר מינית) בנשים.