האישה שהביאה את זכות הבחירה לנשות סודאן

פאטמה אחמד אבראהים החלה את פעילותה הפמיניסטית כבר בתיכון, במאבק נגד צנזורת ספרי המדע בתוכניות הלימוד לבנות. מאוחר יותר לקחה חלק במהפכת 1964 והיתה לחברת הפרלמנט הראשונה בסודן. אתמול הלכה לעולמה במקום גלותה בלונדון, והשאירה מאחוריה הגות נרחבת ומודל פמיניסטי ערבי יחיד במינו.

פורסם באתר שיחה מקומית | 13.8.2017 | סמאח סלאימה
לסיפור המלא

תגיות: על יסודי, שיעור חינוך, מגדר, מנהיגות, היסטוריה, גיאוגרפיה

קפיטליזם, בנות צלפחד וצדק חברתי

לצלופחד, איש משבט מנשה, היו חמש בנות. כאשר הגיעו בני ישראל לארץ המובטחת, לאחר 40 שנים במדבר, חולקה הארץ לנחלות לפי השבטים. הבנים היו יורשים את ההורים, והבנות היו עוברות לנחלה שירש האיש שאיתן התחתנו. בנות צלופחד, לאחר מותו, טענו שבהיעדר בנים יורשים, הן צריכות לרשת את נחלת אביהן ואכן כך היה.

 ארז צדוק | 12.7.2015 |  פורסם באתר The Marker 
לקריאת הכתבה

תגיות: על יסודי, גיאוגרפיה, תנ”ך, מגדר, כלכלה, מנהיגות

“הנקודות של רותי” סיפור השראה של פטר ריינדולס

איך נוטעים אמונה עצמית בתלמיד/ה שנראה שאין בו הערכה לעצמו/ה? הסיפור הבא הוא תרגום סיפורו של פטר ריינדולס “The Dot” סיפור על מורה שחשב בצורה יצירתית ושהאמין ביכולת של כל אחד ואחת להביע את עצמו’/ה ולהצליח!

להורדת קובץ פי די אפ של הסיפור

תגיות: יסודי, על יסודי, מנהיגות, ספרות

200 שנה למתכנתת הראשונה

מתברר כי בהיסטוריה של תכנות המחשבים, נשים קדמו לגברים. הכל על המתכנתת הראשונה, עדה לאבלייס, שהחודש מלאו לה 200 שנה, ועל נשים נוספות ששינו את העולם.

מקצוע תכנות המחשבים, כמו תחומים טכנולוגיים רבים אחרים, מאופיין ברוב גדול של גברים. לפי נתוני משרד העבודה בארצות הברית (משנת 2012 – קישור בסוף הכתבה), נשים מחזיקות בכ־20 אחוז ממשרות התכנות שם, והן מקבלות רק 12 אחוז מהתארים במדעי המחשב. במדינות אחרות, כולל בישראל, המצב דומה.
המצב לא תמיד היה כזה. בנקודות חשובות בהיסטוריה המוקדמת של המחשוב, היו אלה נשים שקידמו את התיאוריה ואת הפרקטיקה.

מאת: ישראל בנימיני |  17.5.2015 | פורסם באתר TimeOut תל אביב

להורדת המאמר המלא

תגיות: מגדר, מדעים, היסטוריה, מנהיגות, יסודי, על יסודי

אישה ושמה משה: סיפורה של משחררת העבדים

הארייט טאבמן נולדה לתנאי עבדות, הפכה לאחת ממנהיגות “מסילת הרכבת המחתרתית” והבריחה המוני עבדים לקנדה, שיתפה פעולה עם ג’ון בראון והייתה האישה הראשונה שפיקדה על מבצע צבאי בארה”ב הם קראו לה “סבא משה”

מאת  | להורדת המאמר המלא

תגיות: נשים, היסטוריה, מנהיגות, גזענות, יסודי, על יסודי

סופרגירלס: הפגנות הנשים הגדולות בהיסטוריה

מצעדת הנשים בוורסאי דרך שריפת החזיות בארה”ב ועד המחאה על בחירת הנשיא דונלד טראמפ – לאורך השנים נשים ידעו למחות נגד אפליה וסקסיזם
הנה כמה מהמאבקים הבולטים של נשים לאורך ההיסטוריה:

מאת: הדס בשן | 8.3.2017 | פורסם באתר מוטק’ה
להורדת המאמר המלא

 תגיות: מנהיגות, מגדר, היסטוריה, שוויון, על יסודי

(ובכל זאת) הממזרות שינו את הכללים

איך השתנה מצבן ומעמדן של נשים בחמישים השנים האחרונות?
ביקשנו לקחת צעד לאחור, ולבחון את כברת הדרך שעברו נשים בישראל בחמישים השנים האחרונות.
התמקדנו באבני דרך שהשפיעו על מצבן של נשים בשבעה תחומים מרכזיים: ביטחון אישי, שוק העבודה, משפחה ומשק בית, שלטון, חינוך, בריאות ותרבות. תמונת המצב שנפרשת כאן מגלה מגמות של שיפור ברוב התחומים, לצד סטגנציה באחרים.
יותר נשים יוצאות לעבוד ומקבלות יותר כסף, יותר נשים מקבלות זכות לאוטונומיה על גופן, זוכות להשכלה גבוהה, נבחרות לכנסת, עושות קולנוע, מקבלות רישיון רפואה. תופעות שנחשבו לגזירת הגורל של נשים קיבלו שמות כמו אלימות במשפחה או הטרדה מינית, שנוכחותם בשיח הציבורי מעידה על תהליך של שינוי נורמות. מה שהיה הוא לא שיהיה.

ההמלצה לקוראות ולקוראים היא לנסות ולקשר בין נתונים מתחומים שונים. לחשוב למשל על הקשר שבין הנתונים לפיהם רוב העבודה במשק הבית נופלת על כתפיהן של נשים, לבין הנתונים לפיהם רמת ההשכלה של נשים גבוהה יותר אך משכורתן נמוכה יותר בממוצע מזו של גברים, או להרהר בדמיון בין תת-הייצוג של נשים בשלטון לזה שבתרבות.

מאת: נגה ברנר | 1.1.2017 | פורסם באתר: המקום הכי חם בגהנום
להורדת המאמר המלא

תגיות: מתמטיקה, היסטוריה, שוויון, על יסודי, מגדר, מנהיגות

ליצור תקווה: כך השתמש נלסון מנדלה בספורט לקידום השוויון

הוא היה האדם המבוקש ביותר על ידי משטרת דרום אפריקה בראשית שנות ה-60′ ונאלץ להתחפש ללא הרף על מנת לברוח מידי האנשים שביקשו להרוג אותו. כאשר נתפס, הוא שילם מחיר יקר ובמשפט המכור שלו ב-1964 ההחלטה היחידה הייתה האם לתלות אותו או “רק” לפסוק עליו מאסר עולם.
הוא נשלח לבית כלא על אי מבודד, הרחק מכל נפש חיה ונותר בו 27 שנים, כשהוא לא מורשה לצאת אפילו ללוויה של אימו שנפטרה. הוא הפך בתשיעי במאי 1994 לנשיא השחור הראשון בתולדות דרום אפריקה ולמעשה השלים את המהפכה החברתית הגדולה ביותר בתולדות האנושות.
אבל שום דבר, באף מעמד, לא הלחיץ את נלסון מנדלה כמו הרגעים שאחרי גמר אליפות העולם בראגבי ב-1995.

מאת: עידן וינצקי |  6.12.2013 |  פורסם באתר וואלה ספורט
לקריאת המאמר המלא וצפייה בסרטון

תגיות: היסטוריה, גזענות, ספורט, מנהיגות, יסודי, על יסודי