כונפוסה הנוראה: סיפור שמבוסס על מעשייה ערבית

הסיפור התפרסם במסגרת שיתוף פעולה בין כתב העת “הכיוון מזרח” ובין כתב העת “הפנקס לילדים”. המטרה היתה לפתוח ולהכיר לילדים ולילדות סיפורים משלל תרבויות, ערכים שונים שלעיתים אפילו מתנגשים.
הסיפור מייצג יצירות שמאתגרות את מה שמקובל להגיש לילדינו והוא יכול לעורר דיון מעניין בכיתה: על מקומם של סיפורי עם בחיים שלנו, אילו סיפורי עם אנחנו מכירים/ות, מה המסרים שמבקש הסיפור להעביר, איך הוא משקף את התרבות בה נוצר ועוד ועוד

ספרה ואיירה: תמר הוכשטטר | 31.5.2012 |  פורסם באתר הפנקס: כתב עת מקוון לספרות ולתרבות ילדים 
לסיפור המלא 

תגיות: יסודי, על יסודי, מגדר, ספרות, תרבויות

“הנקודות של רותי” סיפור השראה של פטר ריינדולס

איך נוטעים אמונה עצמית בתלמיד/ה שנראה שאין בו הערכה לעצמו/ה? הסיפור הבא הוא תרגום סיפורו של פטר ריינדולס “The Dot” סיפור על מורה שחשב בצורה יצירתית ושהאמין ביכולת של כל אחד ואחת להביע את עצמו’/ה ולהצליח!

להורדת קובץ פי די אפ של הסיפור

תגיות: יסודי, על יסודי, מנהיגות, ספרות

הוא לא יבוא, סינדרלה

למה פגשה כיפה אדומה בשני זאבים בדרכה לסבתא בסיפור המקורי? למה לא היו פיה ומרכבת דלעת במעשייה של סינדרלה? ואיך הפכו גיבורות האגדות מנשים בעלות תושייה לעלמות חסרות ישע? ד”ר חנה לבנת, ראש מרכז ימימה לספרות ילדים במכללת בית ברל, מסבירה איך השתנו אגדות הילדים מאז האחים גרים ועד וולט דיסני.

חנה לבנת | 6.4.2015 |  פורסם באתר Mako
לקריאת הכתבה המלאה

תגיות: יסודי, על יסודי, מגדר, ספרות, תרבויות

200 שנה למתכנתת הראשונה

מתברר כי בהיסטוריה של תכנות המחשבים, נשים קדמו לגברים. הכל על המתכנתת הראשונה, עדה לאבלייס, שהחודש מלאו לה 200 שנה, ועל נשים נוספות ששינו את העולם.

מקצוע תכנות המחשבים, כמו תחומים טכנולוגיים רבים אחרים, מאופיין ברוב גדול של גברים. לפי נתוני משרד העבודה בארצות הברית (משנת 2012 – קישור בסוף הכתבה), נשים מחזיקות בכ־20 אחוז ממשרות התכנות שם, והן מקבלות רק 12 אחוז מהתארים במדעי המחשב. במדינות אחרות, כולל בישראל, המצב דומה.
המצב לא תמיד היה כזה. בנקודות חשובות בהיסטוריה המוקדמת של המחשוב, היו אלה נשים שקידמו את התיאוריה ואת הפרקטיקה.

מאת: ישראל בנימיני |  17.5.2015 | פורסם באתר TimeOut תל אביב

להורדת המאמר המלא

תגיות: מגדר, מדעים, היסטוריה, מנהיגות, יסודי, על יסודי

אישה ושמה משה: סיפורה של משחררת העבדים

הארייט טאבמן נולדה לתנאי עבדות, הפכה לאחת ממנהיגות “מסילת הרכבת המחתרתית” והבריחה המוני עבדים לקנדה, שיתפה פעולה עם ג’ון בראון והייתה האישה הראשונה שפיקדה על מבצע צבאי בארה”ב הם קראו לה “סבא משה”

מאת  | להורדת המאמר המלא

תגיות: נשים, היסטוריה, מנהיגות, גזענות, יסודי, על יסודי

ליצור תקווה: כך השתמש נלסון מנדלה בספורט לקידום השוויון

הוא היה האדם המבוקש ביותר על ידי משטרת דרום אפריקה בראשית שנות ה-60′ ונאלץ להתחפש ללא הרף על מנת לברוח מידי האנשים שביקשו להרוג אותו. כאשר נתפס, הוא שילם מחיר יקר ובמשפט המכור שלו ב-1964 ההחלטה היחידה הייתה האם לתלות אותו או “רק” לפסוק עליו מאסר עולם.
הוא נשלח לבית כלא על אי מבודד, הרחק מכל נפש חיה ונותר בו 27 שנים, כשהוא לא מורשה לצאת אפילו ללוויה של אימו שנפטרה. הוא הפך בתשיעי במאי 1994 לנשיא השחור הראשון בתולדות דרום אפריקה ולמעשה השלים את המהפכה החברתית הגדולה ביותר בתולדות האנושות.
אבל שום דבר, באף מעמד, לא הלחיץ את נלסון מנדלה כמו הרגעים שאחרי גמר אליפות העולם בראגבי ב-1995.

מאת: עידן וינצקי |  6.12.2013 |  פורסם באתר וואלה ספורט
לקריאת המאמר המלא וצפייה בסרטון

תגיות: היסטוריה, גזענות, ספורט, מנהיגות, יסודי, על יסודי